ATİK Business Club Card ve Size Sağlayacağı Avantajlar >>> .... >> Dünyanın 78 Ülkesinde ve Ülkelerin kendi şehirlerinde 179 ATİK Uluslararası Başkanlıkları ve ATİK Partner Kuruluşları Business Club Üyelerine her alanda büyük fırsatlar sunuyor. .... >>
ATiK Tanıtım Videosu
ATİK Gaziantep İstişare Konseyi ve LESCON- TOMART Grubu Başkanı İş İnsanı Aydın ERBAY’ın Başarı Makalesi

LESCON VE TOMART GRUBU ENERJİ KAYNAĞI İŞ iNSANI AYDIN ERBAY'İN BAŞARI MAKALESİ


Tescil, bir markanın güvenilir zırhıdır. Tüketici için bir güvencedir. Markanın geleceğe taşınması için bir nevi miras, güvenli bir limandır. 

Başarıyı tırnaklarıyla sökerek elde eden bir isim Aydın Erbay,’’ Bir dünya markası yaratacağım’’ diyerek kurduğu LESCON, bugün Türkiye’nin milli ilk ve tek aktif spor markası olarak dünya markaları arasında yerini aldı. Şimdi de sıra yeni bir marka yaratma heyecanındadiyen Erbay, Tomart Gıda Aş ile Geleneksel Antep Ev salçasını dünyastandartlarında endüstriyel bir şekilde yüksek hijyen ortamındakatkısız ve koruyucu kullanmadan üreterek ‘’Güvenli lezzetli vekaliteli gıda tüketiminin algılandığı gibi lüks değil, hakkımız ’olduğunu, tüm dünyaya anlatacak gibi görünüyor.Ömründen uzun idealleri olan, yapacaklarını yaptıklarıyla ortayakoymuş bir iş insanı olan Aydın Erbay ile geçmişten günümüze geçensüreci konuşacağımız söyleşimiz, Şüphesiz, onu dinlerken hayatını veideallerini gerçekleştirirken verdiği mücadeleden her birimizinalacağı ve hayatına uyarlayacağı doneler olacaktır. Buyrun; Keyifle veilgi ile okuyacağımız Aydın Erbay söyleşimize başlayalım.

Aydın Bey sizi tanıyabilir miyiz?

1955 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdum. 14 yaşından itibaren askerlik dönemine kadar geçen süreyi çalışma hayatıma da başladığım şehir Bursa’da geçirdim. Askerliğimi tamamladıktan sonra tüm deneyimlerimi hayata geçirmek için doğduğum ilçeme Nizip’e geri döndüm. 1980 yılına kadar mobilya mağazacılığı yaptım. Daha sonra plastik sektöründe yalnız plastik adıyla kurduğum ayakkabı fabrikasıyla o dönemde sektörde çığır açtım. Tüm bu yoğun iş hayatı devam ederken aile hayatım ve çocuklarım en büyük motivasyonum oldu.

Kurucusu olduğunuz, Türkiye’nin ilk ve tek milli aktif spor markasının Lescon’un kuruluşu ve sürecindeki tecrübeleriniz?

Öncelikle Lescon benim en büyük hayalimdi. Ancak siz hayallerinizi gerçek dünya ile paralel bir gerçeklilikle düşünürseniz, başarı muhakkak sizindir. Şöyle geriye dönüp baktığımda Gaziantep’te lastik ayakkabı üreten bir fabrika kurmuştum. Yerel bir rma olarak kalmak karakterim gereği bana yetmiyordu. Türkiyede lider olarak anılacak bir marka hatta dünyada bizi temsil edecek bir marka yapmalıydım düşüncesiyle sürekli stratejiler oluşturup hedefe kilitlendim. Tabii ki, kararlılık azim ve çok çalışmak başarmak için, inanmaktan sonra olması gereken en önemli unsurlar. 1992’de İstanbul’a geldiğimden sonraki süreçte halı saha ayakkabısı yaparak Türkiye’de bir ilki başardıktan sonra bu başarınının kalıcı hale gelmesi için tek ürün ile ilerlemek vizyonumuzu daraltmak anlamına geleceğinden, ürün gamımıza spor tekstil ürünleri ve spor aksesuarlarını da ekleyerek, Türkiye’nin ilk ve tek aktif spor markası haline geldik.

Lescon ismi neyi ifade ediyor?

Benim hedefim ilk andan itibaren Türkiye’yi dünyada temsil edecek bir marka olmak oldu. Bu yüzden hep
dünyaya hitap edecek bir isim bulmak önemliydi. Taki bir dergide Amerika’da yaşayan Kızılderililerin mücadelesini anlatan ‘’ yükselen değer’ anlamına gelen uzunca bir kelimeden çıkarımlar yaparak, Lescon ismini ortaya
çıkardım. Ve o anda dünya markası ismimizi bulduğumu hissettim.

Marka yaratmak zorlu bir yol. Bu süreçte Marka yaratırken vazgeçtiğiniz anlar oldu mu? Malum Marka yapmak yerine para kazanmayı da seçebilirdiniz! Zira, Türkiye bir çok ekonomik kriz geçirdi bu süreçte …

Bakın, iş yaşamında ülke ekonomisi yanlış stratejiler ve bir çok etkenle zorlandığımız anlar oluyor ve oldu da .
Ancak hiç vazgeçmedim!

Türkiye’de şirket yapıları genellikle aile bireylerinden oluşuyor. Marka olmak ile kurumsallık arasında nasıl bir bağlantı var,siz bir aile şirketi olarak bu süreci tamamlayabildiniz mi?

Bir dünya markası olmak istiyorsanız kurumsal olmanız gerekiyor. Biz çok önemli kararlar aldık bu anlamda. Gerek dünya markası vizyonumuza gerekse kurumsal yapıda hedeflerimize uymayan üst düzey kişilerle dahi yollarımızı ayırdık ve yeni bir icra kurulunu oluşturduk. Lescon icra kurulu üç oğlumdan oluşsa da şuna dikkat çekmek isterim ki, üçüde en alt basamakta çalışarak kendi yetenek ve çalışkanlıklarıyla bu mevkiye ulaştılar. Aile şirketi olarak kesinlikle kurumsallık sürecini tamamladık diyebilirim. Zaten ben her zaman kurumsallıktan yana oldum . Türkiye’de özellikle aile şirketlerinde koltuk devretme zor olsa da, ben tüm yetki ve insiyatifi icra kuruluma devrettim. Devrettim ki burada yeni bir marka Tomart’ı oluşturma ve dünya markası yapma hayalindeyim. Ben koltuk sevdalısı değil, marka yaratma sevdalısıyım.

Aydın bey, şimdilik iki markanın Yönetim kurulu başkanı olarak yönetim şeklinizi nasıl tanımlarsınız çalışanlarınızla ilişkinizi nasıl değerlendirirsiniz?

Aslında bunu birlikte çalıştıklarıma sormanız daha doğru olabilir. Benim açıklamam sübjektif bir açıklama olur ancak şöyle tanımlayayım . Yeniliğe açık doğru fikri destekleyen çalışkana kolay tembele çok zor bir patronum.

Şimdi yeni bir heyecan ve marka yapma hırsı var gözlerinizde Tomart. Bize geçen bu heyecanı ve Tomart isminin anlamını okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Evet kesinlikle … Bu heyacanı farkettiğinize sevindim. Tomart yine lescon gibi dünya markası olmaya aday bir isim olmalıydı ve biz salçayı adeta sanatçı gibi işlemeliydik. Bu yüzden sanat anlamına gelen art kelimesi olmazsa olmazımızdı. Böylece yüzlerce isim arasından hem fonetik oluşu ve dünyaya hitap edecek olmasından dolayı Tomart’ Salça sanatı’ ismimiz markamız oldu.

Farklı bir sektör gıda sektörüne giriş kararınız ve iddianızı anlatabilir misiniz?

Özellikle dünyayı saran pandemi döneminde öne çıkan gıda güvenliği, ve güvenilir gıda tüketimine kafa yormaya başlamıştım ki, birkaç değerli iş insanı dostumun da aynı fikirde olduğunu öğrenince ve ortak hedefte birleşince salça değil geleneksel katkısız, doğal Antep ev salçasını endüstriyel bir şekilde üretme kararı aldık. Bakın artık o eski salça yapan annelerimiz kalmadı kalmayacak .. Çalışan kadın yeni yaşamın bir gereği halini aldı. Salça yapmaya zaman yok. Annelerimiz de artık zorlanıyor ve hijyen koşullarında üretmekte zorlanıyorlar… Biliyorsunuz gelenek salça güneşte kurutuluyor ve bunun için dama seriliyor… Toz talastan ister istemez nasibini alıyor. Biz yüksek hijyen standartlarında anne usulü salçayı üretiyoruz ve bu lezzeti dünyaya tattırmayı hedefliyoruz.

Aslında dinlediğimiz kadarıyla Tomart Salça sektörde önemli bir boşluğu dolduracak gibi görünüyor .. Maddeler halinde sıralamanız gerekirse izleyicilerimiz NEDEN TOMART? tüketmeliler..

Özellikle dünyayı saran pandemi döneminde öne çıkan gıda güvenliği, ve güvenilir gıda tüketimine kafa yormaya başlamıştım ki, birkaç değerli iş insanı dostumun da aynı fikirde olduğunu öğrenince ve ortak hedefte birleşince salça değil geleneksel katkısız, doğal Antep ev salçasını endüstriyel bir şekilde üretme kararı aldık. Bakın artık o eski salça yapan annelerimiz kalmadı kalmayacak .. Çalışan kadın yeni yaşamın bir gereği halini aldı. Salça yapmaya zaman yok. Annelerimiz de artık zorlanıyor ve hijyen koşullarında üretmekte zorlanıyorlar… Biliyorsunuz gelenek salça güneşte kurutuluyor ve bunun için dama seriliyor… Toz talastan ister istemez nasibini alıyor. Biz yüksek hijyen standartlarında anne usulü salçayı üretiyoruz ve bu lezzeti dünyaya tattırmayı hedefliyoruz.

NEDEN TOMART?

  • Çünkü; Salçalarımız zengin besin içeriğine sahip, lezzetli ve geleneksel tadından ödün verilmeden katkısız olarak üretilmiş olup, bir çoköğüne ve tüketim çeşitliliğine cevap vermektedir.
  • Çünkü; Hem ürün portföyümüzü, hem ambalajlarımızı sektörümüzde ki gelişmeler ve tüketici talepleri doğrultusunda geliştiriyoruz.
  • Çünkü; Biz Tomart olarak, kalite sistemimizi sürdürülebilir kılmak için güçlü prosedürler oluşturarak, eğitimli vekaliteden taviz vermeyen personel ile çalışarak, üretimimizin her aşamasında en etkili ve en yeni teknolojiyisürekli geliştirme yaklaşımını benimsiyoruz.
  • Ve Çünkü ; Biz bu ülkenin geleceğinin markalar bırakarak teminat altına alacağının bilincinde çalışıyor ve bu sorumlulukla üretiyoruz!

 

ATİK UEMP Tanıtım Videosu
ATİK internet sitesi Haxsa Kurumsal Hizmetler tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2015 ASEL A.Ş.